neděle 28. prosince 2008

Galerie balkonových rostlin / Potted Plants Gallery: Cuphea


C. hyssopifolia je stálezelený polokeřík půdopokryvného charakteru s květy v barvě bílé nebo lila. Pro svůj vzhled je v zahraničí nazýván také mexickým nebo falešným vřesem. Přihnojování zvyšuje násadu květů.
C. hyssopifolia is evergreen subshrublet with groundcovering function and white or lilac coloured flowers. It is called Mexican False Heather for its appearance. Fertilizing supports its blooming effort.

C. ignea nebo také platycentra, česky hlazenec ohnivý, nese v sezóně květy připomínající tvarem cigarety.
C. ignea, syn. platycentra, aka Mexican Cigar.

Květy C. llavea zase připomínají netopýří obličej. Rostlina snese i velmi vysoké teploty a sucho.
C. llavea aka Bat Face Cuphea. Plant is high temperatures and drought-tolerant.

Kufee neboli hlazenci obecně vyhovuje lehký jarní řez nebo zaštípnutí pro udržení kompaktnosti.
Cuphea generally likes a slight spring cut or nipping off for staying compact.

čtvrtek 25. prosince 2008

Co právě kvete / What Is Blooming Now

Může se to zdát neuvěřitelné, ale i v prosinci objevíme pár skutečných pokladů z říše rostlin.
Maybe unbelievable in our area, but a few true treasures can be discovered also in December here.

Pár květů okrasné višně (Prunus subhirtella ´Autumnalis´) přetrvává ještě do zimy.
Several blooms of Ornamental Cherry (Prunus subhirtella ´Autumnalis´) last till winter.

Vřesovec (Erica carnea) je, co se týče množství květů, nejvděčnějším zimním polokeříkem. Začíná kvést na konci vegetační sezóny, přečká i sněhovou peřinu a jeho květy vytrvají až do května. Doporučuji pořídit si v tuzemsku pěstované rostliny a i zdánlivě uhynulé exempláře nechat minimálně ještě sezónu na stanovišti. Nám většinou obrazily.
Winter heath (Erica carnea) is, regarding flowers´ amount, the most rewarding subshrublet of this time. It starts flowering at the end of the vegetation season, survives snow cap and its blooms last till May. I recommend buying plants well adapted to your conditions. If it seems they died wait minimally till the next season, they mostly sprouted again to us.

Kalina bodnanská (Viburnum bodnantense ´Dawn´) ještě navíc sladce voní.
Dawn Viburnum (Viburnum bodnantense ´Dawn´) is moreover sweetly scented.

A na závěr nejněžnější z plevelů, sedmikráska.
And for the end on this post has been chosen the finest of weeds, English Daisy.

úterý 23. prosince 2008

Galerie balkonových rostlin / Potted Plants Gallery: Helichrysum

Helichrysum neboli smil je v našich krajích známý spíš v zastoupení druhu bracteatum, slaměnky oblíbené v suchých vazbách. Je to však také hodnotná balkonovka, dekorativní převážně svými stříbrnými listy.
Helichrysum, aka everlasting, is in our area represented mainly by species bracteatum, golden everlasting used in dry arrangements. But it is also a useful potted plant, decorative particularly with its silver foliage.

H. apiculatum ´Baby Gold´. Rostlina vysoká okolo 30 cm, větruodolná, květy se můžou sušit, má ráda vlhčí substrát a hnojivo na surfinie. Množí se dělením, semeny.
H. apiculatum ´Baby Gold´. Tall about 30 cm, wind-resistant, flowers can be dried, likes moister soil and fertilizer for surfinias, propagation by dividing, seeds.

H. microphyllum ´Silver Mist´. Polopřevislý růst, zaštipování pro kompaktnější růst, rostlina je jedovatá.
H. microphyllum ´Silver Mist´. Semi-climbing, poisonous, nipping off for compact growth.

H. microphyllum ´Nana Silber´

H. microphyllum

H. microphyllum s panašovanými listy.
H. microphyllum with panached leaves.

H. petiolare. Rychle rostoucí, větruodolná rostlina, množení dělením nebo řízky.
H. petiolare. Fast-growing, wind-resistant, propagation by dividing and cuttings.

H. petiolare ´Silver´

H. petiolare ´Rondello´

H. stoechas s listy podobnými levanduli. Aromatická, snáší sucho.
H. stoechas with lavender-like leaves. Aromatic, drought-tolerant.

pondělí 22. prosince 2008

Galerie balkonových rostlin / Potted Plants Gallery

Ať již kbelíkové, přenosné nebo balkonovky, všechny termíny značí rostliny, kterým se v našich podmínkách dobře daří na letních terasách a v okenních truhlících, před příchodem zimy je však potřeba je přenést do mrazuprosté místnosti, nejlépe chladnější než je běžná pokojová teplota a dostatečně osvětlené. V následujícím fotografickém seriálu budou uvedeny zejména ty zatím méně rozšířené, které můžou naše dosavadní kolekce příjemně zpestřit. Většina z nich má ráda slunce a propustnou půdu a zálivkou jim neuškodíme, když vodu z květináče vždy necháme úplně odtéct. Zpravidla se můžou množit vrcholovými řízky. Jednotlivé zvláštnosti budou případně upřesněny.
Potted plants can display in our conditions especially in a summer time while decorating our terraces, windows and balconies. They need to be moved into a frost-free space before winter, to a room rather colder than is usual indoor temperature and with enough of light. There will be shown particularly those lesser known species at following photo series, whose can fairly diversify our collections. Most of them like sun and well-drained soil and we don´t damage them with watering if we let the water always completely flow off from the pot. These plants can be usually propagated by tip cuttings. Particular differences will be specified in some cases.

pondělí 15. prosince 2008

Profil / Profile: Lupinus

Vlčí boby, v okrasném zahradnictví využívané zejména Russelovy hybridy, jsou spíše krátkověké trvalky (potřebují přesazení po několika málo letech), kvetoucí v červnu a ozdobné rovněž hluboce dělenými, exoticky působícími listy, které poměrně dobře kryjí půdu. Sluší zejména venkovským zahradám, hroznovitě upořádanými květenstvími vnášejí do záhonů potřebný kontrast. Odkvetlá květenství by se měla co nejdříve odstranit, zvláště, pokud chceme dosáhnout ještě případného pozdějšího kvetení. Lupiny mají rády slunečná stanoviště a nesnáší zvláště zimní zamokření. Jsou známé schopností obohacovat půdu o dusík. Z chorob může vlčí boby potrápit antraknóza, projevující se vadnutím výhonů a lézemi na stoncích. Lupiny se množí samovýsevem, semeny nebo řízky s patkou - částí kořene (zvláště, chceme-li zachovat odrůdovou pravost). Níže jsou vyobrazeny kultivary Chandelier (světle žlutý) a Noble Maiden (bílý).
Lupins, especially Russel hybrids used in ornamental planting, are rather short-time perennials (need replanting after a few years) blooming in June and decorative also with their deeply divided, exotic looking leaves well covering a soil. They fit particularly to cottage gardens, bringing with racemose flower heads a useful contrast to them. Past blossoming inflorescences should be deadheaded as soon as possible for promoting a contingent later flowering. Lupins like sunny positions and hate winter waterlogging. They are known for their ability to enrichen soil with a nitrogen. Lupins can suffer from anthracnose concerning diseases. Symptoms are tip withering and stem lesions. Plants are propagated by seeds (also reseeding) or by cuttings with foot (root part, good for preservation a genuine variety). Varieties Chandelier (light yellow) and Noble Maiden (white) are pictured here.

sobota 13. prosince 2008

Česká republika: Zahrady v Kroměříži / Czech Republic: Gardens in Kroměříž

V tomto příspěvku bych Vám ráda představila zahrady mého rodného města. Nejen, že se v třicetitisícové Kroměříži nachází rovnou dvě, ale také obě provází dlouhé dějiny a jsou zapsány do seznamu UNESCO. První z nich představená, Podzámecká zahrada, je, jak název napovídá, napojena na arcibiskupský zámek, který pro svůj bohatý inventář rozhodně stojí za navštívení. Zahrada o rozloze 64 ha má pak podobu krajinářského parku s barokními prvky a romantickými kopiemi antické a asijské architektury, protkaného sítí potůčků a rybníků, a je pro svou klidnou atmosféru oblíbená zejména domácími. Děti lákají expozice s živými zvířaty, jedinečná je také její poloha v centru města. Vstup je mimo obzvláště nepříznivé počasí celoroční a bezplatný.
Let me introduce gardens of my home town in this post. Not only there are two in thirty thousand Kroměříž, both have a long history and are inscribed in UNESCO´s World Heritage List as well. The first of them represented here, Podzámecká zahrada (Chateau Garden), is, as we can understand from the name, connected with archiepiscopal chateau that is definitely worth a visit for its rich inventory. 64 ha large garden is a landscape park with baroque components and romantic copies of antic and asian architecture, filled with a net of streamlets and ponds. It is favoured especially by locals for its calming atmosphere. Childrens like alive animals´ expositions and unique is also the location right in the town´s centre. Open all year except of exceptionally bad weather, free entrance.

Ceněna odborníky a obdivována turisty je druhá ze zahrad, Květná, vytvořená v 17. století na popud biskupa Karla II. Lichtensteina-Kastelkorna architekty Lucchesem a Tencallou. Původně raně barokní Libosad doznal určitých změn, striktně formální ráz podpořený stěnami z živého plotu zahradě však jistě upřít nelze. Její součástí jsou četná bludiště, umně uspořádané květinové partery, monumentální kolonáda, freskami vyzdobená rotunda a také skleník s tropickými rostlinami. Vstup je celoroční za poplatek symbolické hodnoty.
Experts treasure and tourists admire the second of gardens called Květná (Flower Garden) created in 17th century by architects Lucchese and Tencalla for bishop Karel II Lichtenstein-Kastelkorn. Originally early baroque Pleasure Garden admitted some changes, nevertheless its strictly formal character supported by hedges has remained. Lots of labyrinths, neat flower parterres, monumental colonade, with frescoes decorated rotunda and a greenhouse with tropicals complete it. Open all year, entrance fee of symbolic amount is paid.

pátek 5. prosince 2008

Nápad na vánoční výzdobu / A Christmas Decorating Idea


Jako výborná alternativa, pokud si zrovna nemůžu z nějakého důvodu pořídit vánoční stromek a hledám jiné možnosti, než je jehličí ve váze, mi přišel nápad z výstavy ve Valticích. Základní kostra tohoto stolního stromku je zhotovena z bambusových tyček (použít můžeme i ty z ozdobnice, pokud ji pěstujeme) a větviček tisu, připevněných vázacím drátkem. Vánoční ozdoby, v tomto případě skořápky vlašských ořechů, nevyloupané lískové oříšky, usušené pomerančové a citrónové plátky, mandarinky, šišky, skořicová kůra a hvězdičky badyánu, umělá jablíčka, hvězdy a lýkové mašličky připevníme pomocí lepící pistole a voňavá dekorace je na světě.
I found this idea from Valtice´s show truly great especially if I can´t install a christmas tree for any reason and I´m seeking some other possibilities except of cut needle branches. A basic frame of this table tree is made from bamboo sticks (we can also use those from Miscanthus if we grow it) and yew twigs fixed with a soft wire. Its decorations are in this case created from walnut shells, whole hazelnuts, dried orange and lemon slices, tangerines, cones, cinnamons and Chinese anises, artficial apples, stars and tiny bast bows, fixed with a glue gun. Aromatic arrangement is complete!